Rodzaje żywic i ich zastosowanie

Ostatnio we wpisach omówiliśmy już barwniki oraz mieszadła. Napisaliśmy też jak dopasować ilość żywicy do naszego projektu, aby przygotować odpowiednią proporcję. W tym artykule poruszymy, kolejną ważną kwestię. Jaką żywicę wybrać do naszej pracy. Omówimy po krótce, żywice z naszej oferty.

Żywica Epoksydowa Crystal

To nasz flagowy produkt. Crystal, to żywica odlewnicza czyli taka, którymi można odlewać warstwy powyżej jednego centymetra. W przypadku tej żywicy zalecana warstwa to 2 cm przy zalewaniu warstwowym dużych kanionów, lub nawet do 5 cm, jeżeli są to wąskie szczeliny czy ścianki których grubość nie przekracza 1 cm w najszerszym miejscu. Żywica charakteryzuje się krystaliczną transparentnością, jest odporna na promienie UV, co zabezpiecza ją przed żółknięciem. Dodatkowo jest bardzo rozlewna, to znaczy bardzo mocno penetruje wszystkie zakamarki i dociera dosłownie wszędzie. To bardzo ułatwia zalewanie projektów, w których jest dużo nierówności - na przykład kaniony z nieregularnym kształtem drewna. Rewelacyjnie sprawdzi się również na podłogi do zalewania różnych grafik czy tak zwanych kamiennych dywanów.

Krótka charakterystyka

- Proporcja mieszania 100 do 27. Jest to bardzo precyzyjna proporcja, która wymaga szczegółowego przeliczania, gdyż tolerancja błędu wynosi tylko 5%
- Czas zastygania żywicy po dodaniu utwardzacza to 10 godzin. Pełną twardość uzyskuje po 72h - czyli trzech dniach. Czas pracy z żywicą dochodzi nawet do 40 minut ale szczególnie początkującym zalecamy zmieszczenie się w ciągu 30 minut z powodu z gotowania się żywicy pozostawionej w wysokim stanie.
- Jest odporna na większość substancji chemicznych i słabe kwasy, jest hydrofobowa, nie toleruje wody. Jest również dobrym izolatorem.
- Bardzo dobrze łączy się ze wszystkimi rodzajami barwników które mamy w ofercie
- Mieszanie jej jest bardzo łatwe, ponieważ odpowiednio przygotowana ma konsystencję podobną do konsystencji wody i jest bardzo rzadka.
- Po rozmieszaniu, podczas zastygania- czyli reakcji łączenie się żywicy z utwardzaczem potrafi swoją temperaturę podnieść nawet o 60°. Należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość zalewania warstw i bardzo dobre przygotowanie materiałów w naszym projekcie.
- Po pełnym zastygnięciu bardzo dobrze daje się obrabiać, szlifować i polerować
- Podatna na rysy, dlatego należy ją zabezpieczać nawierzchniowo
- Nie jest odporna na podwyższoną temperaturę, wytrzymuje jedynie do temperatury 60 stopni.

Żywica epoksydowa Clear

To druga z najbardziej popularnych produkowanych przez nas żywic. Clear jest żywicą do laminowania. Ma rewelacyjne zastosowanie przy projektach, w których wysokość odlewu nie przekracza 5mm. To czyni ją idealną na blaty, stoły i podłogi. Pięknie łączy się z różnymi matami, włóknem szklanym i może być stosowana śmiało jako żywica do laminatów. Pomieszanie jej z kamyczkami powoduje ciekawe zastosowanie do wytwarzania powierzchni podłogowych w stylu kamiennych  dywanów.

Krótka charakterystyka

- Stosunek mieszania 100 do 50. Prosta proporcja: na dwie porcje żywicy, jedna porcja utwardzacza
- Czas zastygania to trzy godziny, pełna twardość uzyskuje po 24 godzinach, a czas pracy wynosi zaledwie 15 do 20 minut.
- Podobnie jak żywica Crystal, ma odporność na większość substancji chemicznych i słabe kwasy oraz jest hydrofobowa czyli nie toleruje wody.
- Ze względu na na swoją charakterystykę, może być stosowana maksymalnie do 5 mm wysokości przez co całkiem dobrze łączy się z barwnikami transparentnymi i perłowymi w płynie, które mamy w swojej ofercie. Natomiast idealnie, łączy się z barwnikami w proszkach, fluorescencyjnymi, perłowymi oraz z pastami.
- Ma mniej dodatków które zapobiegają żółknięciu przez co jest mniej odporna na promieniowanie UV w porównaniu do żywicy Crystal
- Po zastygnięciu można ją szlifować i polerować
- Podobnie jak żywica Crystal nie jest odporna na rysy czyli bardzo łatwo się rysuje i wierzchnią warstwę należy zabezpieczyć inną substancją nawierzchniową
- Nie jest również odporna na podwyższoną temperaturę wytrzymuje tylko do 60 stopni

Żywica polikarbamidowa Quick

To bardzo specyficzna żywica, która ma bardzo ciekawe zastosowanie. Warstwa grubości tej żywicy nie powinna przekraczać 1 mm. Idealnie nadaje się do zastosowania jako warstwa nawierzchniowa zabezpieczająca inne powierzchnie przed rysami i podwyższoną temperaturą.

Krótka charakterystyka

- Proporcja mieszania żywicy to 100 do 60
- Tak jak pozostałe żywice jest odporne na większość substancji chemicznych i jest hydrofobowa.
- Wytrzymuje wysoką temperaturę do 110 stopni
- Jest odporna na drobne rysy powstałe przez normalne użytkowanie
- Czas zastygania tej żywicy wynosi od półtora do dwóch godzin, a pełne utwardzenie następuje po 12 -20 godzinach. Czas pracy to zaledwie 10 do 15 minut.
- Ze względu na bardzo cienką warstwę do jednego milimetra, wymaga bardzo specjalistycznego narzędzia do rozprowadzenia, typu paca plastikowa - w celu równomiernego rozprowadzenia po całej powierzchni
- Żywica nie nadaje się do mieszania z barwnikami gdyż zauważyliśmy przypadki neutralizowania barwnika lub zmiany jego barwy
- Do żywicy Quick dodawaliśmy natomiast proszki perłowe złoty i srebrny lub proszki kameleon, które spowodowały bardzo ciekawy efekt wizualny i kolorystyczny

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło