Barwniki do żywic

Barwniki do żywic - wszystko, co musisz wiedzieć, a o co boisz się zapytać publicznie. Jeśli dopiero zaczynasz, ten artykuł jest dla Ciebie.

Kilka słów o barwnikach do żywic ogółem.

Pracując z żywicami, możemy uzyskać różnego rodzaju zabarwienie żywicy, stosując odpowiednie barwniki. Możemy uzyskać żywicę transparentną, w różnych odcieniach i kolorach. Możemy też, uzyskać żywicę zabarwioną całkowicie na określony kolor, czyli nieprzezroczystą za pomocą barwnika pełnego. Taką żywicę, zabarwioną na kolor pełny możemy zaakcentować proszkiem perłowym, tworząc smugi mieniące się niczym perła. Dodatkowo mamy możliwość, uzyskania żywicy świecącej pod wpływem lampy UV, czyli zabarwioną barwnikami fluorescencyjnymi.

Transparentne barwniki do żywic.

Do tworzenia kanionów lub przezroczystych brył używa się żywic odlewniczych żywicy Crystal, lub Crystal Pro. Uzyskujemy wówczas przezroczystą bryłę lub kanion niezabarwiony na żaden kolor. Jednak jeśli w naszym projekcie potrzebujemy żywicę zabarwić, możemy wtedy stosować barwniki. Najlepsze do tego są barwniki transparentne w płynie lub barwniki alkoholowe w płynie. Jeżeli używamy tego typu barwników, należy pamiętać, że mogą być one bardzo intensywne. Na samym początku barwienia żywicy dodajemy bardzo małą ilość  (jedna lub dwie "porcje" w zależności od ilości żywicy) sprawdzamy intensywność zabarwienia i jeśli jest potrzeba, dodajemy kolejne porcje barwnika. Niezwykle trudno jest uzyskać jednolity kolor w odlewach warstwowych. Dlatego też przy odlewaniu warstwowym stosuje się metodę zabarwienia samej żywicy (bez utwardzacza) w pożądanym kolorze-odcieniu, a następnie do zabarwionej żywicy dodajemy określoną ilość utwardzacza. Obowiązkowo trzeba pamiętać, że barwnik jest tylko wypełniaczem żywicy i nie wpływa na jego masę. Jest to bardzo istotne w przypadku porcjowania takiej masy żywicy na kilka warstw odlewu. Zwiększona masa żywicy plus barwnik może spowodować ustalenie złej proporcji przy ilości utwardzacza.

Barwniki do żywic alkoholowe w płynie.

Barwniki do żywic alkoholowe w płynie również są barwnikami transparentnymi. Są jednak mniej wydajne niż poprzednie. Charakteryzują się bardzo dużą ilością kolorów, intensywnym ładnym kolorem, ale trudniej się mieszają z żywicą. Barwnikami alkoholowymi możemy uzyskać bardzo nietypowy efekt zabarwienia żywicy. W momencie, kiedy zmieszamy żywicę z utwardzaczem, dodamy do całości barwnik alkoholowy, połączy się on z żywicą. Jednak ze względu, że jest lżejszy, utrzyma się pod powierzchnią. Dopiero mocne rozmieszanie żywicy z barwnikiem spowoduje zabarwienie całego odlewu. W przypadku gdy nie będziemy mieszać żywicy, zastygnie ona z barwnikiem, pod jej powierzchnią.

Barwniki perłowe w płynie.

Kolejnym rodzajem barwników do żywic, które mamy w naszej ofercie są barwniki perłowe w płynie. Stosując te barwniki, uzyskamy kolor pełny zabarwienia żywicy, czyli nietransparentny. Będzie on z dodatkiem perłowej smugi, którą powoduje proszek perłowy dodany do barwnika. Przy barwnikach perłowych należy pamiętać o kilku zasadach.

1. Przed użyciem barwnika należy dobrze wymieszać jego zawartość, ponieważ proszek perłowy opada na dno i zasklepiając się, zastyga.

2. Po dodaniu do żywicy barwnika uzyskujemy bardzo efektowną perłową smugę. Jednak w czasie zastygania cząsteczki perły są ciężkie i opadają na dno.

3. Aby uzyskać efekt smugi perłowej, w pewnym momencie procesu zastygania, kiedy żywica ma konsystencję toffi, należy wzbudzić proszek perłowy, eksponując na zewnątrz smugę perłową.

4. Barwników perłowych w płynie nie należy stosować do żywic cienkowarstwowych do laminowania (Royal Resin Clear). W tym wypadku nie uzyskamy efektu zabarwienia żywicy i smugi perłowej.

Barwniki perłowe w proszku.

Barwniki perłowe w proszku można stosować do zabarwiania dużych ilości żywic w kanionach lub dużych odlewach, lub też do cienko warstwowych powierzchni laminatów. Charakteryzują się bardzo łatwym łączeniem się z żywicą wydajnością koloru i efektem perły. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie... Przy dużych odlewach kanionów lub dużych projektów można stosować proporcje na 1 kg żywicy od 6 do 8 g barwnika. Natomiast przy cienkich warstwach do jednego dwóch milimetrów należy przyjąć proporcje, że na 1 kg żywicy stosować od 12 do 15 g barwnika. Spowodowane jest to tym, że w dużych głębokich odlewach barwnik jest pełny i nie potrzeba tak bardzo intensywnego koloru natomiast przy cienkich warstwach należy stosować bardzo intensywny kolor w celu równomiernego pokrycia całej powierzchni.

Barwniki do żywic fluorescencyjne w proszku.

Barwniki fluorescencyjne w proszku to kolejne gama barwników które mamy w naszej ofercie. Charakteryzują się bardzo intensywnymi, wręcz rażącymi kolorami, a ciekawostką jest to, że pod wpływem podświetlenia lampą UV świecą w ciemnościach. Barwniki fluorescencyjne bardzo często są mylone z barwnikami luminescencyjnymi. Słowo wyjaśnienia. Fluorescencja jest to efekt świetlny pod wpływem oświetlenia światłem o pewnej częstotliwości-barwie. Luminescencja natomiast to efekt oddawania energii świetlnej przez naświetlenie barwnika światłem dziennym. Należy również pamiętać, że luminescencja po pewnym czasie zanika.

Pigment kameleon w proszku.

Bardzo ciekawym uzupełnieniem naszej oferty są pigmenty kameleon w czterech kolorach. Pigmenty kameleon wykorzystują efekt interferencji światła, czyli załamania się intensywności koloru wskutek patrzenia pod różnym kątem. Pigmenty kameleon, służą jako dodatek do różnego rodzaju innych barwników w celu zwiększenia efektu kolorystycznego.

I tak dla kolorów pochodnych od niebieskiego należy zastosować kameleon niebieski.

Dla pochodnych koloru czerwonego i brązu- kameleon czerwony.

Przy kolorze zielonym-kameleon zielony

Natomiast dla pochodnych koloru żółtego / jasny brąz- kolor złoty.

Proszek perłowy.

Ostatnim uzupełnieniem naszym naszej oferty są proszki perłowe o różnych gradacjach i kolorze. Srebrny oraz złoty. Proszek perłowy może służyć jako uzupełnienie barwnika perłowego lub stworzenie nowego barwnika perłowego z państwa ulubionego koloru. Można je też stosować jako wzbogacenie odlewu przez dodanie perły w kolorze srebrnym lub złotym o różnej gradacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło