BHP przy pracy z żywicą

Jeśli zastanawiasz się nad bezpieczeństwem pracy z żywicą to ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj koniecznie zanim zaczniesz.

Czym jest żywica.

Żywica epoksydowe oraz żywice poliestrowe to związki chemiczne, które mogą spowodować różnego rodzaju szkody w naszym organizmie a także w środowisku. Dlatego podczas pracy z żywicami należy stosować ściśle przepisy BHP tak jak przy substancjach niebezpiecznych. W tym artykule postaramy się w prosty i dostępny sposób przedstawić najważniejsze zagadnienia związane z BHP przy pracy z żywicami oraz kilka przykładów z życia naszych klientów które spowodowały różnego rodzaju zdarzenia.

Podstawowe zasady BHP.

Żywice mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu poprzez kontakt doustny bezpośrednio lub poprzez kontakt ze skórą a także przede wszystkim przez drogi oddechowe. Dlatego jest kategoryczny zakaz próbowania żywic,  utwardzaczy barwników lub innych substancji związanych z żywicą bez zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Gdyby jednak doszło do kontaktu ze skórą, oczami lub drogami oddechowymi, należy szybko działać aby pozbyć się toksycznej substancji i w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem.

Odzież ochronna BHP.

Nieoczywistym faktem jest, że nasz organizm bardziej oddycha przez skórę niż przez usta dlatego podczas pracy z żywicami ważne jest zabezpieczenie naszego ciała. Do bezpośredniego do kontaktu z żywicą należy stosować rękawice ochronne lateksowe lub inne,  które są odporne na chemię. W przypadku ich uszkodzenia należy niezwłocznie je wymienić a zużyte wyrzucić do śmieci. Wskazane jest też stosowanie obuwia ochronnego w przypadku gdyby jakaś ilość żywicy upadła na podłogę. W celu zapobiegnięcia poślizgnięcia powinniśmy stosować obuwie BHP odporne na chemię z podeszwą antypoślizgową. Gdy pracujemy w pomieszczeniach zamkniętych wskazane jest stosowanie skafandrów ochronnych. Jednak gdy mamy dostęp do pomieszczeń dobrze wentylowanych przewiewnych można z tego zrezygnować.
Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest moment, w którym w żywicy zachodzi reakcja chemiczna utwardzania. Wówczas wydobywają się z niej, bardzo trujące szkodliwe związki chemiczne w postaci oparów. Dlatego należy kategorycznie stosować maski z pochłaniaczami o odpowiednim stopniu oczyszczania i zabezpieczenia. Wiodącym producentem masek zabezpieczających jest firma 3M. Należy również stosować okulary ochronne w celu zapobiegnięcia odpryskiem żywicy na oczy lub wkoło oczów.

Zagrożenie dla środowiska.

Opakowania po zużytej żywicy należy zakwalifikować każdorazowo jako opakowanie po substancjach niebezpiecznych. Nie wolno ich wrzucać do ogólnego pojemnika na śmieci. Należy je utylizować w miejscach, które są przeznaczone do utylizacji opakowań po środkach niebezpiecznych. Jakiekolwiek najmniejsze ilości żywicy płynnej nie powinny być wylewane czy utylizowane w glebie lub w wodzie z tego względu, że ich rozkład jest bardzo długi i zagraża środowisku.

Higiena pracy.

Podczas pracy z żywicami nie wolno również palić ani spożywać pokarmów w pomieszczeniach, w których następuje utwardzanie się żywicy. Dłonie zanieczyszczone substancjami żywicznymi lub barwnikami powinno się dokładnie umyć mydłem lub pastą BHP, osuszyć, a następnie użyć kremu. Zanieczyszczonych ubrań nie powinno się prać należy je z utylizować. Po zakończonej pracy z żywicami należy bardzo dokładnie umyć ręce, twarz,  zmienić ubranie, obuwie, zużyte rękawice zutylizować. Nie zamykać maski, tylko położyć w przewiewnym miejscu, żeby ją osuszyć, następnie oczyścić, przedmuchać i przewietrzyć.

Prawdziwe przypadki naszych klientów.

Niestety z powodu częstego zaniedbania lub niewiedzy zdarzają się sytuacje lub wypadki, które źle wpływają na nasze zdrowie
Jednym z najgorszych wypadków, o którym nas poinformowano było poparzenie twarzy żywicą. Osoba zalała źle wysuszony plaster drewna, który był w pewien sposób zawilgocony. Spowodowało to podczas zastygania żywicy wydzielanie się bardzo dużych ilości gazów, które nie miały możliwości wydostania się przez grubą warstwę żywicy na wierzch. Poszkodowany nachylił się, żeby patyczkiem udrożnić pęcherzyki powietrza, które zaczęły się wydostawać i w tym momencie nastąpił wybuch przez wydostanie się gazów. Żywica miała wówczas około 100 stopni celsujusza. Spowodowało to poparzenie twarzy i wizytę w szpitalu przez długi okres.


Kolejnym bardzo nieprzyjemnym wypadkiem, było opalanie zastygającej żywicy otwartym płomieniem w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza. W czasie zastygania żywicy odparowują rozpuszczalniki w niej zawarte. W przypadku żywicy Royal Resin są to alkohole. Brak możliwości wentylacji w pomieszczeniu spowodował nagromadzenie się takich oparów i w momencie kiedy osoba chcąc pozbyć się drobnych pęcherzyków powietrza uruchomiła otwarty ogień nastąpił wybuch w pomieszczeniu.


Ostatni z przypadków naszych klientów również był bardzo przykry, na szczęście obyło się bez zagrożenia ani uszczerbku na zdrowiu. Jednak jest to bardzo ciekawy przykład. Po zakończonej pracy klient umył narzędzia z którymi pracował przy żywicy acetonem, jednak pozostawił aceton otwarty i niezabezpieczony. Spowodowało to nagromadzenie się bardzo dużej ilości oparów acetonu, bardzo intensywnie wyczuwalnych w małym pomieszczeniu. Nagromadzenie oparów uniemożliwiło odparowanie żywicy. Na szczęście nie doszło do żadnego wybuchu ani poparzenia ale cały projekt został zmarnowany bo żywica straciła właściwości zastygania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło