Jak mieszać żywicę epoksydową

Jak poprawnie mieszać żywicę epoksydową i odpowiednio dobrać narzędzia do żywicy tak aby nie popełnić błędów? Tu dowiesz się wszystkiego.

Narzędzie - mieszadło czy szpatułka?

Podczas pracy z żywicą epoksydową, jednym z kluczowych elementów stanowiących o sukcesie, jest bardzo dokładne wymieszanie składników.

Możemy to robić ręcznie przy pomocy szpatułki, albo za pomocą specjalnego mieszadła drewnianego lub plastikowego. Ostatnią opcją jest mieszanie mechaniczne przy pomocy dedykowanych mieszadeł. Co wybrać? To zależy od ilości żywicy.

Mała ilość żywicy. 

Jeśli mamy do czynienia z małą ilością żywicy w granicach 100 do 300 g, możemy zastosować mieszanie ręczne przy pomocy szpatułki lub mieszadła ręcznego. Podczas ręcznego mieszania żywicy epoksydowej musimy pamiętać o tym, że składniki mocno przywierają do ścianek pojemnika w którym następuje proces mieszania. Musimy to skupić szczególną uwagę na to, aby je oderwać od ścianek naczynia. Jedną z lepszych metod uzyskania dobrego efektu, jest mieszanie żywicy w dwóch pojemnikach. Proces ten wydłuża nam czas mieszania, ale pozwala na bardzo dokładne wymieszanie składników.

Metoda ta polega na rozdzieleniu do dwóch pojemników odpowiedniej ilości komponentu A, oraz w drugim pojemniku odpowiedniej ilości komponentu B. Zawsze wlewamy komponent B czyli utwardzacz do komponentu A - czyli do żywicy. Następnie mieszamy składniki przy pomocy szpatułki aż osiągniemy przezroczystą konsystencję, bez widocznej mętności. Kolejnym krokiem jest przelanie całej zawartość do pojemnika, w którym był komponent B i powtórnie mieszamy. Przelewając szpatułką ściągamy ze ścianek oraz dna naczynia resztki żywicy i wlewamy do pojemnika drugiego, kontynuując mieszanie.
Taki proces mieszania, gwarantuje nam idealne wymieszanie obydwóch składników, we właściwej proporcji i ilości. Co za tym idzie, również dokładne ściągnięcie resztek komponentów ze ścianek pojemników.

Większa ilość żywicy. 

Mieszając żywicę większych ilościach trudno jest zrobić to ręcznie przy ilości 0,5 do 5kg. Z pomocą przychodzą tu mieszadła mechaniczne. Są to mieszadła specjalistyczne -  dedykowane do żywic, tak zaprojektowane, aby w procesie mieszania nie napowietrzały żywicy. A jednocześnie bardzo dokładnie powodowały mieszanie się komponentów, jak i zrywanie oraz odlepianie od ścianek pojemnika przyklejonych resztek komponentu, o czym pisaliśmy wyżej.

Mieszając mechanicznie, koniecznie należy pamiętać o obrotach mieszadła - nie powinny one przekraczać 300 obrotów na minutę. Szybsze obroty spowodują powstawanie lejowatego wiru który bardzo mocno napowietrzy żywice, a efektem będzie mnóstwo mikropęcherzyków powietrza. Na filmie załączonym poniżej, który specjalnie dla Was nagraliśmy, bardzo dokładnie widać proces mieszania komponentów a także pod koniec filmu pokazujemy zbyt duże przyspieszenie obrotów i celowe spowodowanie wiru, aby pokazać powstanie mikropęcherzyków powietrza które pozostały w żywicy - Filmik ma zadanie edukację, przedstawienie procesu mieszania a także nieprawidłowego napowietrzenia żywicy.

Rodzaje mieszadeł.

W naszej ofercie mamy dwa rodzaje mieszadeł. Mieszadło trójkątne oraz mieszadło kwadratowe - które zostały opracowane przez inżynierów i testowane zanim doszliśmy do perfekcji. Każde z nich występuje w trzech wariantach: 35mm 50mm i 75mm.

Mieszadła trójkątne są dedykowane głównie do mieszania żywic transparentnych lub w kolorowych ale nadal transparentnych. Trójkątny układ łopatek śmigła, oraz ich specjalny kąt nachylenia, bardzo dobrze sprawdza się w dokładnym mieszaniu i braku napowietrzania żywicy.

Mieszadła kwadratowe są dedykowane do mieszania żywic zabarwionych na różne kolory przede wszystkim przez kolory pełne lub perłowe. Duża powierzchnia łopatek, kąt nachylenia i wyrzutu, sprawiają powstanie bardzo silnego ciągu zasysania mieszanki. Są idealne do mieszania żywicy z barwnikiem i wzbudzenia perły lub innych dodatków. Jest to konieczne ze względu na szybkie zabarwienie żywicy i użycie jej w projekcie.

Czyszczenie mieszadła.

Podczas procesu mieszania, żywica bardzo często pryska i chlapie, lub w inny sposób może dostać się do wrzeciona wkrętarki czy  maszyny mieszającej. Wyszliśmy temu problemowi na przeciw z ciekawym i innowacyjnym pomysłem naszej firmy. Zastosowaliśmy osłonę wrzeciona, która może służyć również jako hak do zawieszania mieszadła w celu pozostawienia go do wyschnięcia.

Mieszadło mechaniczne przemywamy acetonem lub denaturatem zaraz po zmieszaniu żywicy w celu oczyszczenia go z resztek materiału. Po przemyciu należy odstawić mieszadło do odparowania. Mieszadeł nie należy pozostawiać w roztworze acetonu, gdyż może to spowodować rozpuszczenie się mieszadeł i uszkodzenie ich.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło