Jak obliczyć ilość potrzebnej żywicy

Pewnie nie raz zastanawialiście się ile żywicy Wam potrzeba aby zrobić odlew, jak policzyć odpowiednią ilość komponentów aby jej nie zabrakło lub nie zostało. 

Jeśli chcecie wiedzieć jak policzyć ilość żywicy przeczytajcie koniecznie ten artykuł.

Obliczenie najprostsze.

Od początku istnienia naszej firmy mamy bardzo dużo zapytań związanych z wydajnością żywicy... tego ile jej potrzeba aby zalać odlew o konkretnych wymiarach... ile żywica ma objętości w litrach i tym podobne.
Żywica początkowo jest cieczą ( komponent A ). Natomiast po dodaniu utwardzacza ( komponent B ), do żywicy, następuje reakcja chemiczna i zamieniająca mieszankę w ciało stałe. O tym wie każdy kto zaczyna przygodę z żywicą epoksydową.
Ile żywicy będziemy potrzebować przy zalewie przedmiotu o wymiarach X*Y*Z? Można to bardzo łatwo wyliczyć uproszczoną metodą.
Najprostsze, jest przyjęcie proporcji, że 1kg żywicy równa się 1m2 powierzchni razy 1mm wysokości. Lub inaczej: 1kg żywicy wystarczy na zalanie sześcianu o wymiarach 10 na 10 na 10cm. Jest to bardzo teoretyczne i nieco zawyżone przeliczanie wydajności żywicy.

Obliczanie precyzyjne.

Aby dokładnie przyjrzeć się tematowi należy wiedzieć, że 1kg żywicy równa się około 0,94dm3 czyli około 0,94 litra. Czyli jeżeli będziemy chcieli bardzo dokładnie wyliczyć ile nam będzie potrzeba żywicy na jeden metr kwadratowy o wysokości 1mm musimy tą wartość przemnożyć razy 0,94. Wchodzi tu już matematyka ale na prostym podstawowym poziomie.

Przykładowo mamy do zalania stół o wymiarach 3x1m na grubość 1mm. Czyli: 3x1x0,94=2,82 - czyli potrzeba nam 2,82kg żywicy. Analogicznie jeśli w teorii warstwa miałaby wynosić 2mm potrzebujemy dwa razy więcej. 

Sprawa jednak komplikuje się gdy mamy do zalania kanion o nieregularnych kształtach. Z doświadczenia wiemy, że przy takich obliczeniach najlepiej wyciągnąć średnią objętość i dodać od 20 do 30% większą ilość. Jest to uzależnione od profilu kanionu.
Najbardziej precyzyjnym sposobem jest wypełnienie kanionu wodą i zmierzenie ile tej wody zostało wlane a następnie opróżnienie jej i dokładne wysuszenie kanionu czy formy. Na koniec wystarczy pomnożyć dokładną ilości litrów wlanej wody przez ciężar właściwy żywicy (0,94) i uzyskamy wówczas bardzo dokładną ilość potrzebnej żywicy. Ta metoda rewelacyjnie sprawdzi się przy formach które nie chłoną wody.

NIESTETY - Odradzamy tę metodę przy drewnie, betonie i materiałach chłonnych, ze względu na konieczność bardzo dokładnego osuszenia projektu pozbycia się wody wilgoci. Może to spowodować pęcznienie drewna lub naprężenia betonu i inne sprawy związane z wilgocią, które mogą wpływać na jakość wykonanej przez nas pracy.

Odmierzanie proporcji żywicy i utwardzacza.

Gdy już mamy określoną ilość potrzebnej żywicy, musimy również wiedzieć jak w szybki sposób przeliczyć proporcje komponentu A i B, aby była gwarancja prawidłowego zastygnięcia żywicy.

Przyjmijmy, że proporcja wynosi 100:50, czyli na 100g żywicy musimy dodać 50g utwardzacza. Taką proporcję możemy zapisać równaniem 1,5. Gdy znamy ilość potrzebnej żywicy np. 200g, wykonujemy bardzo proste działanie matematyczne.
200g DZIELIMY przez 1,5 dzięki czemu uzyskujemy ilość komponentu A czyli 133,33g. Następnie od masy żywicy 200g odejmujemy 133,33g i uzyskujemy ilość potrzebnego utwardzacza - w tym wypadku 66,67g. Teraz już wiemy że do 200g żywicy potrzebujemy w minimalnym zaokrągleniu 133g komponentu A oraz 67g komponentu B.

Kilka słów na koniec.

Praca z żywicą uczy cierpliwości i pokory, dlatego też przed przystąpieniem do mieszania składników, należy bardzo dokładnie przeanalizować potrzebne nam ilości i proporcje. Podpowiadamy również aby zaopatrywać się w nieco większą ilość żywicy niż wychodzi nam z obliczeń. Spowodowane to jest różnymi wypadkami, które mogą nastąpić w czasie pracy. Na przykład rozszczelnieniem szalunków, rozlaniem żywicy, niedokładnym odważeniem i tym podobnych sytuacjach.

Bardzo ważne!

Tolerancja błędu przy pracy z żywicą to +/- 5% danego komponentu. Przekroczenie tej tolerancji może spowodować niezastygnięcie żywicy, zagotowanie się jej lub inne wypadki które mogą zniszczyć nam cały projekt. Dlatego jest tak bardzo ważna dokładność i precyzja w odmierzaniu proporcji.

Ciekawostka.

W sklepie Play, można znaleźć aplikacje typu RESIN KALKULATOR, które bardzo fajnie przeliczają potrzebne ilości komponentów A i B w zależności od masy żywicy. Dodatkowo obliczają po podaniu wymiarów prostokąta, sześcianu lub powierzchni ile żywicy nam potrzeba na dany projekt.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło