Temperatura pracy żywicy

O co chodzi... "Temperatura pracy żywicy..."? Dlaczego ta kwestia jest taka ważna? Dlaczego temperatura podczas pracy z żywicą to jeden z kluczowych elementów efektu finalnego? Jeśli się zastanawiasz lub chcesz poznać wszystkie tajniki, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Dlaczego temperatura pracy przy żywicy jest taka ważna?

Temperatura to jeden z głównych z czynników, który ma bardzo duży wpływ na pracę żywicy. Zachowanie, utwardzenie i wygląd żywicy ma początek w odpowiedniej temperaturze. Ważny jest już sam początek naszej pracy, w przeciwnym razie efekt finalny nie wyjdzie, jak zamierzaliśmy. Od czego więc zacząć?

Transport i przechowywanie żywicy.

Ostatnio na naszym Facebooku wrzuciliśmy post informujący o tym, że zabezpieczamy paczki na zimę przed przemarzaniem. Jako producent w karcie technicznej informujemy, że minimalna temperatura transportu i przechowywania nie powinna być niższa niż plus 5 stopni Celsjusza. W tej temperaturze żywica się rozwarstwia. Na dnie osadza się część woskowa a u góry lżejsza lista. Dlatego w okresie zimowym do wszystkich paczek wkładamy wkładkę styropianową, aby ograniczyć przemarznięcie żywicy. Czasem jednak powstaje sytuacja, że żywica będzie poniżej odpowiedniej temperatury. Najprostszym sposobem, aby rozgrzać żywicę, jest zrobienie jej gorącej kąpieli lub pozostawienie w bardzo ciepłym miejscu przynajmniej na 24 godziny. Po takiej czynności dobrze jest wymieszać żywicę najlepiej specjalistycznym mieszadłem,  aby wszystkie rozwarstwione części równomiernie się wymieszały.

Odpowiednia temperatura pracy żywicy.

To jaka w końcu temperatura pracy żywicy jest odpowiednia? Odpowiedź to temperatura pokojowa, czyli 20-24 stopnie Celsjusza. To temperatura odpowiednia dla pomieszczenia oraz dla samej żywicy. To temperatura, w której najlepiej przygotowywać odlewy projekty i powierzchnie do zalewania żywicy. W tej temperaturze żywica ma optymalną gęstość i czas zastygania podany w karcie technicznej produktu. W sytuacji, gdy temperatura żywicy spada poniżej 20 stopni, staje się gęsta, przez co trudniej miesza się z utwardzaczem. A co za tym idzie, gorzej wypełnia formę i ma tendencję do napowietrzenia się odmierzonej porcji. W efekcie może to doprowadzić do niepożądanego końcowego wyglądu całej powierzchni. Z gęstej substancji trudniej wydostać się drobnym pęcherzykom powietrza.

W celu polepszenia procesu mieszania żywicy z utwardzaczem i polepszenia wykonania odlewu, pozbycia się pęcherzyków powietrza bardzo prostą metodą jest po raz kolejny wykonanie gorącej kąpieli i podgrzanie żywicy do temperatury około 40 -45 stopni, jest to bardzo ciepła woda z kranu. Po takim procesie zmieniają się właściwości żywicy. Produkt staje się, bardziej rzadki, lejący, lepiej wypełnia formę, szczeliny oraz zakamarki, a także sprawniej uwalnia pęcherzyki powietrza z rozrzedzonej żywicy. 

Temperatura pracy żywicy przy utwardzaniu.

W czasie procesu utwardzania w efekcie reakcji chemicznej wydziela się duża ilości ciepła. Żywica przy optymalnej wysokości odlewu może podnieść swoją temperaturę nawet o 60 stopni Celsjusza. Kiedy mamy za mocno podgrzaną żywicę, wylejemy ją, a następnie zajdzie reakcja łączenia się żywicy z utwardzaczem może dojść do sytuacji zagotowania się żywicy. Jest to nazywane przegrzaniem.

Zagotowanie żywicy może powstać również w innym przypadku. Jeśli wylejemy wyższą niż zalecana przez producenta ilość żywicy. Będzie to spowodowane małym odprowadzeniem ciepła podczas reakcji łączenia się żywicy z utwardzaczem. Istnieje jednak sposób wychłodzenia żywicy przy procesie zastygania. Można wychładzać pomieszczenie, gdzie dokonujemy odlewu lub jeżeli jest to możliwe wychłodzenie samego odlewu. Obniżona temperatura o kilka lub kilkanaście stopni będzie powodowała odprowadzenie ciepła powstałego podczas utwardzania. Dzięki temu odlew może zostać wykonany, w wyższej wysokości niż podaje producent. Należy jednak pamiętać, że bardzo wydłuży to czas zastygania żywicy. Niestety jest to metoda i proces bardzo skomplikowany, przez co wymaga bardzo dużego doświadczenia w pracy z żywicami. NIE POLECAMY go początkującym i domowym hobbystom, którzy po raz pierwszy pracują z żywicą lub mają niewielkie doświadczenie. 

Na koniec bardzo WAŻNE!

Bardzo istotną sprawą związaną z temperaturą przy pracy z żywicą jest przygotowanie materiału do naszego projektu w warunkach takich, w jakich będziemy go zalewać żywicą. Mamy tu na myśli sytuację, w której materiał na nasz projekt jest przygotowywany lub znajduje się w innym pomieszczeniu. Nie może być wychłodzony, a następnie zalany żywicą, która zaczyna podnosić swoją temperaturę. Taka sytuacja spowoduje pęknięcie odlewu i uszkodzenie całej warstwy żywicy. Pamiętajcie, aby to, co będziecie zalewać, miało również tę samą temperaturę co żywica. Materiał do zalewania przygotowujcie w tym samym pomieszczeniu o wyżej wspomnianej temperaturze pokojowej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło