Stolik kawowy wykończony żywicą

Czy samodzielne wykonanie takiego stolika jest trudne? Przeczytajcie nasz poradnik jak zrobić rewelacyjny stolik kawowy wykończony żywicą. Stworzenie niepowtarzalnego i wyjątkowego stolika niesie ze sobą mnóstwo pracy i...

Stolik kawowy wykończony żywicąCzy samodzielne wykonanie takiego stolika jest trudne? Przeczytajcie nasz poradnik jak zrobić rewelacyjny stolik kawowy wykończony żywicą.

Stworzenie niepowtarzalnego i wyjątkowego stolika niesie ze sobą mnóstwo pracy i niezbędnej wiedzy – nie jest jednak niemożliwe do wykonania. Dzięki naszemu poradnikowi dowiecie się jak to zrobić – bez niemiłych niespodzianek ?
Zamieszczamy dla Was wstępne wskazówki i instrukcję krok po kroku co do wykonania własnego stolika.
Aby wyszedł nam piękny stolik kawowy , musimy ułożyć wstępny plan i wyobrazić sobie jego efekt końcowy: kształt, odcień i rozmiar. Pozwoli to nam przygotować wszystkie niezbędne do tego urządzenia
i opracować kolejność poszczególnych czynności.

Podstawowym krokiem jest wybór drewna, które ma być głównym elementem wizualnym stolika. Blat przeważnie jest podstawowym czynnikiem dekoracyjnym, ale musi spełniać swoje wymogi praktyczne. Jego wygląd i wytrzymałość oraz inne parametry pozwolą w pełni wykorzystać użytkownikowi jego walory. Dlatego odpowiedni wybór drewna jest bardzo ważny. Drewno musi być wysuszone.

Gdy mamy już wybrane nasze wysuszone drewno, zabieramy się za obróbkę. Musimy zeszlifować/frezować powierzchnię wybranego drewna. Powierzchnia drewna powinna być możliwie jak najdokładniej obrobiona
i wyrównana z obu stron (spód blatu również).

W następnym kroku wybieramy odpowiedni rodzaj żywicy, który zastosujemy do pokrycia, czyli zabezpieczenia i uwypuklenia walorów estetycznych wybranego wcześniej drewna. Jest to ważne ze względów estetycznych i praktycznych. Nie każda żywica nadaje się do takich zabiegów. Niektóre żywice nie są odporne na UV, inne są za miękkie, jeszcze innych nie można zastosować do grubych wylewów
np. powyżej 5mm, jeszcze inne nie są przejrzyste – gwarantujemy że nasze żywice epoksydowe sprawdzą się idealnie. Do tych celów polecamy żywicę ROYAL RESIN CRYSTAL (przy odlewaniu grubszych warstw) lub ROYAL RESIN CLEAR (przy odlewaniu cienkich warstw).

Zdajemy sobie sprawę, że wsparcie producenta żywicy swoją wiedzą techniczną jest dla Państwa bardzo ważne. Dlatego chętnie zawsze odpowiemy na każde pytania, w razie wątpliwości możecie Państwo do nas napisać lub zadzwonić ?

Zdarza się dość często, że chcemy wykonać projekt stolika z zastosowaniem barwionej żywicy. Możemy do tego celu zastosować barwniki transparentne, czyli o pewnej przezroczystości lub permanentne (nie przezroczyste). Wszystko zależy od „wizji” wykonawcy lub zleceniodawcy/klienta.
Gdy przebrnęliśmy już przez asortyment dostępny na naszym rynku żywic, bierzemy się za pokrycie drewna.

Pamiętajcie, aby skrzętnie przestrzegać zaleceń producenta (patrz karty katalogowe), co do warunków
w jakich będziemy stosować wybraną żywicę. Do każdego zamówienia dołączamy szczegółową instrukcję użycia dla każdego rodzaju żywicy epoksydowej.

Powierzchnia drewna koniecznie musi być oczyszczona mechanicznie, jak i chemicznie przed pierwszą wylewaną warstwą żywicy. W optymalnych warunkach jedna warstwa żywicy wystarczy do pokrycia blatu. Jednak często zachodzi potrzeba „wylania” drugiej, a czasem nawet i kolejnych warstw.
Żywica, którą wybieramy powinna być samopoziomująca, to znacznie ułatwi nam pracę i oszczędzi mnóstwo czasu.
Jeżeli jednak blat nie wyjdzie nam idealnie, należy zabrać się za szlifowanie i polerowanie takiej powierzchni. Zaczynamy papierem ściernym o grubej gradacji – tak około 200, a kończymy na bardzo drobnej 2000-3000. Gradacja zależy również od tego jaki rodzaj powierzchni chcemy uzyskać, mat czy połysk.

Taką powierzchnię należało by zabezpieczyć przed zarysowaniami odpowiednio twardym lakierem, który jednak nie wejdzie w reakcję z żywicą i nie będzie od niej odpryskiwał. Żywica epoksydowa stosowana
do wytwarzania takich stolików, sama w sobie jest mało odporna na zadrapania i zarysowania – nie znajdą Państwo tak twardej żywicy ani u nas ani u innych producentów. Po stole przesuwamy jednak mocno porowate naczynia ceramiczne, klucze czy ostre noże. Dlatego warto zawczasu zadbać o zabezpieczenie powierzchni naszego dzieła.

Tak przygotowany blat należy osadzić na odpowiednio dobranych nogach, które nie zaburzą swoim wyglądem estetyki blatu, a wręcz przeciwnie, powinny podkreślać jego indywidualność.

Kiedy już stworzycie Wasz pierwszy stolik kawowy wykończony żywicą koniecznie pochwalcie się efektami w komentarzu ?

Nasz artykuł powstał przy współpracy z marką MARTE która wykorzystuje do swoich produktów właśnie nasze a nie inne żywice. Koniecznie sprawdźcie efekty jakie udaje się uzyskać dzięki naszym produktom ?

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło