Stół z żywicznym kanionem czyli river table krok po kroku

Pokazujemy jak wykonać stół z żywicznym kanionem osobom, które początki pracy z żywicą mają już za sobą. Przedstawiliśmy to w kilku krokach. Kilka słów wstępu Jak wiemy, stoliki wykonane z drewna lub innego materiału (beton,...

Stół z żywicznym kanionemPokazujemy jak wykonać stół z żywicznym kanionem osobom, które początki pracy z żywicą mają już za sobą. Przedstawiliśmy to w kilku krokach.

 

Kilka słów wstępu

Jak wiemy, stoliki wykonane z drewna lub innego materiału (beton, aluminium, kamień, szkło, itd..) połączonego z żywicą, tworzą niepowtarzalne wzory i stanowią unikat. Dzisiaj przedstawimy jak zrobić stół z żywicznym kanionem czyli potocznie zwany river table. Forma jego wykonania jest tak naprawdę dowolna i zależy od kreatywności twórcy. Wybór odpowiedniego materiału, jego barwy, grubości oraz kształtu da nam pewną gwarancję. Jaką? Najważniejszą, czyli, że każdy stół będzie wyjątkowy i jedyny jedyny w swoim rodzaju.

 

Dobry plan to podstawa

Kiedy mamy już pomysł na blat, musimy zastanowić się, jaki kolor i wzór ma tworzyć nasza rzeka lub tzw. Kanion, który wtopimy w nasz stół. Grubość blatu, a co za tym idzie również głębokość i szerokość kanionu powie nam, jaką ilość żywicy wykorzystamy do wylewki. Tu należy zastosować nieco geometrii, gdyż musimy obliczyć kubaturę powierzchni, którą wypełni nasza żywica. W tym momencie musimy zastanowić się też nad zastosowaniem żywicy, która idealnie spełni nasze projektowe oczekiwania. Wybierzemy taką, którą wylejemy jednorazowo do wcześniej przygotowanej formy na zagruntowany blat, czy też zastosujemy tę, która będzie wylewana przez nas w kilku warstwach. Stół z żywicznym kanionem to dzieło, które zdecydowanie wymaga przemyślenia.

 

Różnice między rodzajami żywic

Jeżeli wybierzemy żywicę do jednorazowego wylania, czas wykonania będzie krótszy. Dzięki temu możemy uniknąć rozwarstwienia. Powinniśmy jednak pamiętać, żeby pilnować, by spełnić wszystkie zalecenia co do warunków specyfikacji technicznej. Załączamy ją do każdej żywicy. Wystarczy bowiem niewielki błąd, a zastosowana żywica może nam się zagotować lub nie utwardzi się prawidłowo. W obu przypadkach nasz stół jest do wyrzucenia lub do pracochłonnej naprawy. Tworząc nasz stół z żywicznym kanionem opcjonalnie wybierzemy żywicę, którą będziemy wylewać warstwami.


Sposób ten jest bardziej czasochłonny, ale jest mniejsze prawdopodobieństwo „zagotowania” żywicy. W trakcie tworzenia możemy wprowadzać poprawki lub zmiany, mając większe pole do popisu. Jeżeli na nasze nieszczęście zagapimy się i kolejną warstwę wylać chcemy za późno, nie będzie to stanowiło większego problemu. Wówczas wystarczy poczekać, aż poprzednia warstwa zastygnie i stwardnieje, wtedy ją matujemy oraz odtłuszczamy. Następnie wylewamy kolejną warstwę, która bez problemu całkowicie połączy się z wcześniejszą. Oczywiście, jeśli zrobimy wszystko prawidłowo ?

 

Uwaga!

Większy błąd stanowi brak cierpliwości, która popchnie nas do tego, że kolejną warstwę wylejemy za wcześnie. Możemy się wtedy spodziewać „zagotowania się” obu warstw lub zaburzenia klarownej przejrzystości wylanej już żywicy i efekt końcowy niekoniecznie nas usatysfakcjonuje. Pamiętajmy jeszcze, że przy wyborze wylewania warstwowego jest również kłopot innego rodzaju. Jeśli nasz kanion będzie widoczny z brzegu blatu, wówczas wylewane warstwy mogą być widoczne nie jako monolit, ale jako poszczególne warstwy. Zdecydowanie nie jest to efekt jaki chcemy uzyskać tworząc oryginalny river table.

 

Dodatki

Chęć wprowadzenia barwnika lub barwiących pigmentów do naszego kanionu wymagać będzie od nas jeszcze większego skupienia. W tym przypadku powinniśmy postarać się, by każda warstwa miała te same proporcje dodawanych barwników, inaczej warstwy będą różnić się przejrzystością lub odcieniem, a tego chcielibyśmy uniknąć. Pamiętajmy, że nasz projekt z barwnym „kanionem” wymaga sprawdzonej żywicy, odpowiednich barwników czy pigmentów. Zastosowanie wątpliwej jakości lub nie sprawdzonych składników może nam popsuć cały projekt. Dlatego z ręką na sercu polecamy produkty dostępne w naszym sklepie. Nasze produkty dają gwarancję na udany stół z żywicznym kanionem.

 

Zaczynamy

Najpierw należy oczywiście przygotować dwie części stołu i zabudować je formą. Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim odtłuszczeniu i przygotowaniu powierzchni. Jeśli w kanionie będziemy umieszczali jakieś przedmioty, np. kamienie, należy pierwszą warstwę wylać bez kamieni. Aby nadać efektu przestrzeni, możemy układać pewne elementy pomiędzy poszczególnymi warstwami żywicy. Należy pamiętać aby każdy zalewany przedmiot czy dekoracja umieszczana w żywicznym kanionie była uprzednio odpowiednio wyczyszczona i przygotowana. Po wyjęciu blatu z formy zabierzmy się za równanie powierzchni na frezarce, następnie zastosujmy szlifierkę i papier ścierny o różnej gradacji. Następnie należy doprowadzić stół, w naszym przypadku kanion – do przejrzystości, a jeśli zaprojektowaliśmy inaczej, do odpowiedniego matu. Pamiętajmy, że to również wymaga od nas cierpliwości i samozaparcia. Tak dopracowaną powierzchnię powinniśmy zabezpieczyć i zamontować na wcześniej przygotowanym stelażu.

 

Ważna uwaga

Taki stół z żywicznym kanionem potrzebuje od kilku do kilkunastu dni do nabrania pełnej twardości, by można go było poddać końcowej obróbce mechanicznej. Tak w skrócie przedstawia się wykonanie naszego stolika z żywicznym kanionem. Dziękujemy firmie MARTE za zdjęcia i opis procesu. Możemy dodatkowo odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania związane z tym tematem, zapraszamy do kontaktu ?

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło